STRATİM Başkanı Yakış ve Direktörü Kınıklıoğlu, ABD’den gelen Ulusal Güvenlik Medya Grubu Uzmanlarını Kabul Etti

26 Haziran 2014 Perşembe günü STRATİM Başkanı Yaşar Yakış ve STRATİM Direktörü Suat Kınıklıoğlu, Washington D.C. ve New York’tan gelen Truman National Security Project Media grubu uzmanlarını kabul etti ve sorularını yanıtladı.

 

İki saate yakın süren toplantıda STRATİM Başkanı Yaşar Yakış, Türkiye’nin 2010 seçimlerine kadar bir yön izlediğini ama 2000’lerde belirlenen bu yönden sapma yaşadığını ifade etti. Türkiye’de yaşananların dünyadan ülkenin görünümünü de olumsuz etkilediğini ve Türkiye’nin daha önce esin kaynağı gösterildiğini anımsatan Yakış, Kuzey Irak’ta IŞİD’le birlikte hareket eden Sünni Türkmenlerin Şii Türkmenlerin karşısında yer adıklarının altını da çizdi.

Ukrayna’daki krize de değinen Yaşar Yakış, hem Türkiye’nin hem AB, NATO, Rusya ve ABD’nin çok dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin iki defa dikkatli olması lazım diyen Yakış, birinci nedeninin komşumuz olmasından dolayı ikinci nedeninse ileride Montrö antlaşmasından ötürü Türkiye’nin boğazlar üzerindeki kontrolünden kaynaklanan boyutuyla ilgili olmasından dolayı. Başka önemli bir boyutunun ise Kırım nüfusunun yüzde 12’sini teşkil eden Tatar soydaşlarımız ve onların haklarının çiğnenmemesi ile ilgili olduğunu ifade etti.

STRATİM Direktörü Suat Kınıklıoğlu da Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinin tıkandığını ifade etti. "Hükümet Türkiye'yi AB'ye tam üye yapacağım derken bizi Orta Doğu kaosunun ortasına bıraktı" dedi.