Macaristan Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Kınıklıoğlu'nu ağırladı

 

STRATİM Direktörü Suat Kınıklıoğlu Manfred Wörner Vakfı’nın desteği ile Macaristan Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde düzenlenen toplantıda "Bölgesel gelişmeler ışığında Türk Dış Politikası" konulu bir konuşma yaptı.

 

Kınıklıoğlu konuşmasında Türkiye’nin komşuluk politikası hakkında bilgi vererek Türkiye’nin uygulamakta olduğu komşuluk politikası ile komşuları ile ilişkilerini normalleştirmeyi amaçladığını belirtti. Kınıklıoğlu ayrıca “Komşu ülkeler ile siyasi diyalogumuzu derinleştirmeyi, ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmeyi, turizm, kulturel aktiviteler ve liberal vize rezimleri ile insanlar arasındaki etkileşimi geliştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

 

Arap uyanışı konusunda Kınıklıoğlu Türkiye’nin Arap dünyasında halkları destekleyerek tarihin doğru tarafında yer aldığını belirtti. Suriye krizi konusunda ise “Esad ayaklanmaların demokrasi ve insan hakları ile ilgili olmadığı ve yaşananların mezhep savaşı olduğu konusunda halkını ikna etmeyi başarmıştır. İstihbarat dahil devletin tüm örgütlenmeleri Esad’ın yanında yer almaktadır. Suriye’nin durumu son derece karmaşık ve farklıdır.” dedi.