Kınıklıoğlu Abbas Güçlü ile Genç Bakış Programının konuğu oldu


STRATİM Direktörü Suat KINIKLIOĞLU 13 Şubat 2013 tarihinde Kanal D'de Abbas Güçlü ile Genç Bakış programının konuğu oldu.

 

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu’nun da konuk olduğu programda Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin soruları eşliğinde Türkiye-ABD ilişkileri konuşuldu.

John Kerry'nin Dışişleri Bakanı olması konusunda ABD dış politikasında radikal bir değişiklik olmayacağını belirten Kınıklıoğlu “2015 yılı yaklaşırken Kerry olsun olmasın Obama yönetimi Ermeni meselesi konusunda ciddi bir baskı ile karşılaşacaktır.” dedi.

 

KINIKLIOĞLU konuşmasında ayrıca Obama döneminde ABD sorunlara direkt müdahil olmayıp bölgelerde liderlik yapan ülkelere sorumluluk devretmeyi öngören geriden liderlik yapmak (leading from behind) seklinde yeni bir konsept geliştirdiğine dikkat çekti.

 

Suriye meselesi konusunda “Suriye sadece Türkiye'nin meselesi değildir” diyen KINIKLIOĞLU Suriye konusunun hem bölgesel bir konu olduğunu hem de ABD, Rusya ve diğer BM Güvenlik Konseyi üyelerinin dogrudan müdahil olduğu ve bazılarının çözmek istemediği bir konu olduğunu belirtti.