Fatma Şahin ve Sümeyye Erdoğan’ın katılımı ile Orta Doğu’da Kadın ve Liderlik Paneli


OrtaDoğuda Kadın ve LiderlikStratejik İletişim Merkezi (STRATİM) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Forumu kapsamında gerçekleştirilen “Orta Doğu’da Kadın ve Liderlik” Paneli büyük ilgi gördü.

 

OrtaDoğuda Kadın ve LiderlikAK Parti Genel Başkan Danışmanı Sümeyye Erdoğan moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelin konuşmacıları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 2011 Nobel Barış Ödüllü Yemenli Aktivist Tawakkul Karman, Bahreyn Şura Konseyi Üyesi Aysha Mubarak ve Sabah gazetesi yazarı Nur Batur oldu.

 

OrtaDoğuda Kadın ve LiderlikAile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin konuşmasında Türkiye olarak Suriye halkının arkasında duracaklarını belirterek "Hergün Suriye'den binlerce kadının, çocuğun sınırdan Türkiye'ye geçtiğini biliyoruz. Şu ana kadar da Türkiye'de yüz binlerce insana kamplarımızda hizmet veriyoruz. Çocukların eğitiminden tutun da, temel ihtiyaçlarını giderdiğimiz süreçte uluslar arası hukuğa ve topluma baktığımız zaman bir çok mazeretin yaratıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Sayın Başbakanımız Suriye halkının yanında olduğunu, komşu olarak gerekli bütün desteği vereceğini açıklayan ve bunu yüksek sesle dile giteren bir lider OrtaDoğuda Kadın ve Liderlikolmuştur. Dönüp baktığınızda bu ses ne kadar duyuluyor? Ölen Müslümanlar üzerinde kim ne yapıyor. İstediğimiz o katılımcılığı da göremiyoruz. Şu bir gerçek ki, biz bu mücadelede iç muhalefette de yalnız kalmamıza rağmen, her zaman olduğu gibi bütün Ortadoğu coğrafyasında, bütün Kuzey Afrika coğrafyasında mazlumun yanında yer almak ve onlara yardımcı olma konusunda polikamızı güçlendirmeye devam edeceğiz" dedi.

 

OrtaDoğuda Kadın ve Liderlik2011 Nobel Barış Ödüllü Yemenli Aktivist Tawakkul Karman, Suriye’deki kadınların savaştan büyük zarar gördüğünü, Türkiye’nin bölgeye yaptığı yardımların da hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

 

Bahreyn Şura Konseyi Üyesi Aysha Mubarak ise Ortadoğu kadınının bulunduğu noktada kalacağını düşünmediğini belirterek OrtaDoğuda Kadın ve Liderlikşöyle konuştu: ''Mutlaka bundan daha ileri gidecektir. Arap Baharı'nda kadınlar aslında haklarının bir çoğunu kaybetti. Mesela Mısır'da. Biliyorsunuz Mısır'da Müslüman Kardeşler iktidara geldi ve parlamentoda kadınların sayısı azaldı. Yani bu olumsuz etki olarak karşımıza çıkıyor. Ama biliyoruz ki Arap kadını zümrüdü anka kuşu gibidir, küllerinden yeniden doğacaktır. Tabi bazı yerlerde durum farklı oldu. Tunus'ta ve Fasta kadına daha çok hak verildi. Anayasada değişiklik yapıldı ve kadının toplum hayatına katılması için bir kapı açıldı.''