Başbakan Yardımcısı Ali Babacan İstanbul Forumu'nda konuştu


ALİ BABACANStratejik İletişim Merkezi (STRATİM) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Forumu’nda konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Arap dünyasında yaşanan gelişmelerin 'Arap Baharı' yerine 'Arap Uyanışı' olarak nitelendirilmesi gerektiğini söyledi.

Ali Babacan tüm reformları son küresel kriz gelmeden çok daha önce bitirdiklerine işaret ederek, ''Bu kriz dönemine güçlü bir mali yapıyla ve güçlü bir bankacılık sistemiyle girdik. Bunun içindir ki krizin etkileri üzerimizde sınırlı kaldı. Dışa açılmış, böylesine birbirleriyle buluşmuş kucaklaşmış olan bir bölgede kapalı rejimlerin devam etmesi mümkün değil. 'Arap Baharı' diyorlar, ben bunun yerine 'Arap Uyanışı' denmesini doğru buluyorum'' diye konuştu.

 

ALİ BABACANKüresel ekonomik krizin fazlar değiştirerek devam ettiğini belirten Ali Babacan, ''Krizin ilk döneminde problemler ağırlıklı finans sektörü iken bugün artık devletleri sorgulanır hale geldi. Krizin ilk döneminde finans kuruluşlarının varlığını sürdürüp sürdüremeyeceği, borcunu ödeyip ödeyemeyeceği tartışılırken, şu anda artık devletlerin borcunu ödeyip ödeyemeyeceği, finansal istikrarını koruyup koruyamayacağı ciddi tartışma konusu oldu'' dedi.

 

ALİ BABACANAli Babacan üçüncü İstanbul Forum’daki konuşmasına şöye devam etti: “Biz büyümenin özel sektör eliyle olmasını istiyoruz. Özel sektör harcarken ya da yatırım yaparken daha rasyonel. Devletin her bir milyar liralık fazla harcaması bankacılık sisteminden çekilen kaynaktır. Dolayısıyla özel sektörün imkanına sunulmuş kaynağın kamu bünyesine katmaktır. Bu sebepledir ki mali disiplinden fedakarlık etmedik ve etmeyeceğiz. İşlerin en iyi olduğu dönemlerde reform adımlarını atmak lazım. İşler kötü giderken atılan adımların etkisi sınırlı olur. Bu yıl bankacılık sektöründe kredi hacmi sadece yüzde 14 artıyor. Önemli olan güven ve istikrar ortamını korumaktır.”