İSTANBUL FORUM 2012


KINIKLIOGLUStratejik İletişim Merkezi (STRATİM) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Forumu 08 – 10 Ekim 2012 tarihleri arasında İstanbul Conrad Otel’de gerçekleştirilmiştir.


ABD, Avrupa, Türkiye ve Orta Doğu’dan çok sayıda üst düzey katılımcıyı İstanbul’da biraraya getirerek önemli bir bölgesel etkinlik olan İstanbul Forumu Bu yıl da 18 farklı ülkenin önde gelen siyasetçileri, düşünce kuruluşu çalışanları, üst-düzey gazetecileri ve akademisyenlerini bir araya getirdi.

 

8 Ekim Pazar gunu Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı ve Başbakan Müşaviri Sayın İbrahim Kalın’ın konuşması ile başlayan Istanbul Forumu 9 Ekim Salı günü “Arap Uyanışı: Selefilerin ele geçirdiği bir olgu mu yoksa tarihi bir süreç mi?”, “Türkiye ve Orta Doğu: Bundan sonra nereye?”, “Irak, Suriye ve Kürtler”, “Fikir olarak Avrupa: Türkiye bunun parçası mı?” panelleri ile devam etti.

 

10 Ekim Çarşamba günü Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’ın konuşmasının akabinde gerçekleşen “Orta Doğu’da Kadın ve Liderlik” panelinin moderatorü AK Parti Genel Başkan Danışmanı Sümeyye Erdoğan, konuşmacılar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 2011 Nobel Barış Ödüllü Yemenli Aktivist Tawakkul Karman, Bahreyn Şura Konseyi Üyesi Aysha Mubarak ve Sabah gazetesi yazarı Nur Batur oldu.

 

Istanbul Forumu’nun son paneli “Türkiye Uzaktan nasıl gözüküyor?” Kadir Has Universitesi Rektörü Mustafa Aydın’ın moderatörlüğünde Beyrut, Kahire, Tel-Aviv ve Berlin’den akademisyen ve basın mensuplarını bir araya getirerek Türkiye’nin yurtdışında nasıl algılandığının tartışıldığı bir panel oldu.