Afganistan için İstanbul Konferansı önemli


HABERTÜRK - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2 Kasım'da İstanbul'da yapılacak Afganistan için İstanbul Konferansı'nın küresel barış için değer taşıdığını söyledi.

Bakan Davutoğlu, Stratejik İletişim Merkezi (STRATİM) tarafından düzenlenen, yarın başlayacak ve iki gün sürecek Ortadoğu konulu İstanbul Forumu çerçevesinde verilen akşam yemeğinde bir konuşma yaptı.

Davutoğlu, İstanbul'da Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesinin altıncısının yapılacağına, ertesi gün yapılacak Afganistan için İstanbul Konferansı'nın ise 20 kadar ülkeyi, bölgesel güçlerle ilgili uluslararası aktörleri bir araya getireceğine dikkati çekti.

Bakan Davutoğlu, "Sadece şunu söyleyebilirim konferans çerçevesinde ABD ve İran, Hindistan ile Pakistan aynı masa etrafında olacak. Bu bölgesel ve küresel barış için değer taşıyor" diye konuştu.

Konuşmasında Arap baharı sürecinin de bir analizini yapan ve süreci zaman ve coğrafi sınırı olmayan tarihi bir dönüşüm süreci olarak niteleyen Davutoğlu, bu süreci Soğuk Savaşın ardından tamamlanması gereken geç kalmış bir süreç olarak değerlendirdi.

Sürecin sihirli aktörünün fakirlik değil itibar olduğunu dile getiren Davutoğlu, 'Arap Baharı'nın bireysel olarak spontane bir şekilde başladığını, Tunus'ta kendini yakarak olayların başlamasına sebep olan Muhammed Buazzizi'nin hiçbir cemaat veya ideolojiye bağlı olmadığına ve bu gibi aktörler tarafından yönlendirilmediğine işaret etti.

Tunus'ta ilk hareket başladığında Türkiye'nin halkın meşru taleplerinin yanında olma ve barışçıl bir geçişi desteklemek gibi iki önemli prensip benimsediğini kaydeden Davutoğlu, Libya ve Suriye'de de bu prensibi savundukları ifade etti.

'Arap Baharı'nın bir bütünleşme, fikri ve siyasi bir dizi özgürlük anlamına geldiğini söyleyen Davutoğlu, "Yeni Ortadoğu yeni nesiller tarafından dizayn edilecektir" diye konuştu.